Jak dobrze wyremontować mieszkanie - porady wskazówki sztuczki architektów wnętrz - Projekt wnętrze - www.projektwnetrze.com.pl

Planujesz remont? O tym musisz pamiętać

Wykończenie i remont mieszkania – na co zwrócić uwagę, by uniknąć stresujących (i kosztownych) wpadek

 

Jeśli kiedykolwiek przeprowadzałeś remont mieszkania bądź wykańczałeś lokal kupiony w stanie deweloperskim – wiesz, co cię czeka. Jeśli nie – z pewnością wysłuchałeś wielu mrożących krew w żyłach historii remontowych od znajomych i rodziny…

Czy zawsze musi tak być? Cóż – pewnych rzeczy (szczególnie niezależnych od nas) nie da się uniknąć, ale można je przewidzieć. I uwzględnić w planie remontowym zanim jeszcze rozpoczniemy prace. Ryzyko stresujących (a niekiedy kosztownych) pomyłek możesz obniżyć, dlatego wyszczególniliśmy dla ciebie kwestie, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

 

Czas prac remontowych – ten zakładany i ten realny…

 

…czyli: Dwa tygodnie i będzie po wszystkim! vs Ale jak to nie ma w magazynie? Mam czekać dwa miesiące na dorobienie kilku płytek?

 

Opóźnienia w dostawie to koszmar wszystkich projektantów, architektów i klientów – najtrudniejsze do przełknięcia, bo niezależne od nas. Szczególnie gdy sprzedawca zapewniał cię, że towar na 150% będzie dostarczony w założonym terminie.

 

Nie odkładaj momentu zamówienia/rezerwacji na ostatnią chwilę – nawet jeśli na stronie internetowej jest napisane: towar dostępny (w dużej ilości).

Dotyczy to tak zamówień produktowych, jak i usług – sytuacje, gdy wybrana ekipa remontowa, stolarz czy projektant wnętrz mogą zacząć u ciebie pracę „od zaraz”, zdarzają się sporadycznie.

Po pierwsze: na niektóre towary/usługi musisz poczekać nawet kilka miesięcy (i nie mamy na myśli tylko mebli kuchennych robionych „na wymiar”) – dotyczy to w szczególności materiałów kupowanych w dużych ilościach, jak okładziny podłóg i ścian, a także wolnych terminów wykonawców i usługodawców,

Po drugie: opóźnienia w dostawach – mogą wynikać z opóźnień w hurtowni, u producenta, u wykonawcy, u podwykonawcy, w transporcie…

Jeśli to twój pierwszy remont mieszkania (ale też drugi i dziesiąty) – pamiętaj, by do każdego etapu prac dołożyć margines błędu.

 

STWÓRZ SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM, W KTÓRYM UWZGLĘDNISZ:

 

 • czas na załatwienie formalności: zebranie dokumentacji i uzyskanie potrzebnych pozwoleń (patrz akapit: Remont mieszkania a pozwolenia),
 • daty zakupów i zamówień,
 • daty dostaw (przewidywane),
 • kolejność prac (od konstrukcyjnych i instalacyjnych – przez wykończeniowe – po montażowe),
 • terminy określone przez wykonawcę głównego (ekipę remontową),
 • terminy określone przez wykonawców 2., 3. i tak dalej – prace ekipy będziesz musiał zsynchronizować z pracami stolarza, dostawcą drzwi czy paneli podłogowych (być może usługa montażu oferowana przez sprzedawcę nie podniesie kosztów, a tylko przy jej wykupieniu dostaniesz gwarancję na produkt), i tak dalej,
 • poprawki.

 

By prace przebiegły możliwie harmonijnie i bezstresowo przy każdym z etapów prac pozostaw sobie kilka dni zapasu – w ten sposób zabezpieczysz się na wypadek zdarzeń losowych.

Tak, wpisz do harmonogramu czas na poprawki.

 

Jak zrobić remont mieszkania błędy przy remoncie - harmonogram prac remontowych, planowanie remontu, drewniane biurko, cennik, próbki materiałów

 

Koszta, których nie widać

 

Wyliczyłeś już potrzebną ilość i łączny koszt farb, płytek, desek, tapet, mebli i urządzeń.

Dolicz:

 

– kleje,

– zaprawy,

– podkłady,

– silikony,

– lakiery

– taśmy i folie zabezpieczające,

– pędzle,

– wywóz śmieci,

– i całą resztę niezbędnych „drobiazgów”.

 

I poprawki, koniecznie 😉 Jasne – remont generuje koszty, również te niewidoczne od razu, dlatego warto poważnie zastanowić się przed zakupami. Ta kanapa jest idealna, ale nie wystarczy na podłogę dobrej jakości? Pomyśl, co będzie ci dłużej służyć – i co łatwiej wymienić.

 

Pamiętaj też, że cena nie musi przekładać się na cechy produktu, które są dla ciebie istotne – dobierając materiały czy sprzęty sprawdzaj ich trwałość i dopasuj je do warunków panującym w swoim mieszkaniu. W tej samej cenie możesz znaleźć produkt, który dzielnie zniesie pazury twojego psa lub kota (i szarże dziecka poznającego smaki, kolory, konsystencje…) oraz ten służący głównie do oglądania.

 

Jak zrobić remont mieszkania - próbki tkanin obiciowych szare, czarne, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, okleiny drewniane, próbnik farb Magnat - projektwnetrze.com.pl - Projekt wnetrze

 

Remont mieszkania a pozwolenia (i pozostała dokumentacja)

 

Wykańczając lokal w stanie deweloperskim zwracasz na to większą uwagę niż przy remoncie mieszkania z rynku wtórnego, ale i tutaj zdarzają się potknięcia (częściej niż mogłoby się wydawać). Niektóre prace wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub zgody dewelopera/spółdzielni/wspólnoty mieszkaniowej, urzędu miasta bądź konserwatora zabytków (w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków).

 

Wymagania te dotyczą – ogólnie mówiąc – prac naruszających części wspólne oraz konstrukcyjne budynku, a więc:

 • zmiany rozkładu ścian nośnych – wyburzenie ściany nośnej, wyburzenie otworu drzwiowego i tym podobne mogą negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku, dlatego wymagają pisemnych pozwoleń na przebudowę. By upewnić się, że „przesuwasz” ścianę działową (a nie nośną), zajrzyj do planu budowlanego swojego mieszkania (powinieneś dostać go od dewelopera, spółdzielni bądź zarządu wspólnoty).
 • wymiany okien i drzwi zewnętrznych, wstawienia okna dachowego i nowych drzwi
 • wymiany instalacji c.o., wodnej, kanalizacyjnej, gazowej
 • docieplenia mieszkania
 • budowy kominka
 • adaptacji poddasza bądź piwnicy na cele mieszkalne lub usługowe
 • wszelkich zmian obejmujących elewację budynku – w mniejszym stopniu dotyczy mieszkań, ale np. obudowa balkonu siatką zabezpieczającą dla zwierząt wymaga poinformowania lub zgody dewelopera/spółdzielni/wspólnoty, jako że zmienia wygląd zewnętrzny budynku (nawet jeśli klej przytwierdzający siatkę nie narusza elewacji).

 

Wszelkie prace remontowe (tzw. bieżąca konserwacja) wewnątrz mieszkania – jeśli nie ingerują w strukturę części wspólnych budynku – możesz przeprowadzać na własną rękę.

O uzyskanie potrzebnej dokumentacji warto postarać się z wyprzedzeniem – w przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z wstrzymaniem lub przeciągnięciem prac remontowych, a w skrajnych sytuacjach grzywną i nakazem przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego. Na własny koszt.

 

Zobacz też:

 

 

Na skróty:

PROJEKT: WNĘTRZE – OFERTA

PROJEKTY MIESZKAŃ, ARANŻACJE WNĘTRZ

Projekt wnetrze remont mieszkania oferta projektowanie wnetrz mieszkania warszawa ceny